BMW Akışmetre Arızası Nasıl Anlaşılır?

Dünya’nın en önde gelen otomotiv üreticileri arasında olma özelliğini koruyan Alman otomobil devi BMW, her ne kadar kullanıcıları tarafından beğenilen otomobiller üretmeyi başarsa da bazı kronik arızaları var ki ciddi anlamda keyif kaçırıyor. Özellikle E30, E34, E36, E39, E46 ve E90 kasa tiplerinde BMW Akışmetre Arızasını oldukça fazla görülmeye başladık. Maf sensöründen kaynaklı bu arıza tipinin belirtilerini ve neden oluştuğunu gelin birlikte inceleyelim.

BMW Hava akış metre arızası belirtileri

Hava akış metre arızasına maruz kalan otomobiliniz arıza lambasını yakmadan önce bir takım emarelerini sizlere hissettirir. Biraz dikkatli olarak aracınız üzerindeki farklılıkları gözlemleyebilir ve arıza büyümeden, motora daha fazla hasar vermeden müdahale edebilirsiniz.

Zengin- Fakir yakıt karışımı olmayacağı için araç çok isteksiz çalışacaktır.

Benzinli motorun belirli bir çalışma prensibi vardır. Normal sıcaklıklarda 14/1 oranında hava-yakıt karışımı alarak çalışır. Bu orana göre 14 hava, 1 birim ise yakıtı temsil eder. Özellikle soğuk havalarda ilk marşı yaptığınızda araç zengin karşıma geçmek zorunda –ki rahat bir şekilde çalışabilsin. Zengin karışımda havanın soğukluğuna ve aracın ihtiyacına göre hava oranı 10 birime kadar düşüp, yakıt oranı 2 birime kadar çıkabilir. Gerekli ihtiyacı sağlayıp motor ısınınca fakir karışıma geçer ve hava oranını arttırarak yakıt oranını düşürür. Maf sensörü arızalı durumda ise bu karışım oranını ayarlayamayacağı için motorunuzda çalışma sırasında rölantide dalgalanma ve çalıştıktan sonra çekişte de düşmeye neden olur.

Yakıt sarfiyatınızı gözlemleyin, normalden daha fazla tüketebilirsiniz.

Maf sensörü yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı hava-yakıt karışım oranını ayarlayamadığı için yakıtı fazla çekip, devamlı zengin karışımda kalabilir. Bu da motorun ihtiyacı olandan daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Motora bir zararı olmasa da artan yakıt fiyatları yüzünden cebinize olacaktır.

Motoru çalıştırmakta zorlanırsınız.

Özellikle ilk marşta ihtiyaca yönelik bir karışım gerekeceği ve bu karışım temin ediemeyeceği için motor çalışmayabilir. Çalışsa bile zaman zaman kendi kendine gaz verir, durduk yere stop eder ya da rölanti dalgalanması yaşarsınız. Dalgalanmanın oluşum nedeni, durmadan karışım farklılığı oluşturması. Arızalı olan parça yüzünden motorun ihtiyacı olan karışımı karşılamayacağı için kararsız devirde çalışır. Buda karışımı bir yükseltmesine, bir düşürmesine neden olur. Karışım yükseldikçe devir yükselir, karışım oranı düştükçe de devirde azalmalar oluşur. Devamlı oluşan bu yükselip düşmeler yüzünden size yansıması dalgalanma olarak çıkar.
BMW Akışmetre Arızası yukarıdaki örneklerde de belirttiğimiz gibi hava ve yakıtın yeterli oranlarda karışamaması sonucu ortaya çıkar ve buna bağlı çok farklı arızalarla karşılaşabilirsiniz. Maf sensörü arızası, hava akış ölçer arızası, debimetre arızası, hava akışmetre arızası gibi farklı isimlerle adlandırılsa da arızanın ana nedeni hava ve yakıtın düzgün karışmaması.

Bu makaleyi paylaş
Söz Sizde!
10