BMW Araçlarda Akü Neden Bagajda?

Yazıyı okuduktan sonra akünün bagajda bulunmasının gayet mantıklı olduğunu göreceksiniz.

BMW marka araçlarda akü aracın bagaj kısmında bulunuyor. Konuyla direkt alakalı olmasa da araya hemen parantez girelim. Ön tarafta bulunan destek noktaları sayesinde araç takviyeye izin verir yani geri geri yanaşıp aküye bağlantı yapacağım diye uğraşmanıza gerek yok. 

Motor kısmı çalışan aksamlar dolayısıyla çok sıcak olduğu için batarya sağlığı açısından bagaj kısmında bulunması daha stabil çalışmasına yardımcı olacaktır. Özellikle yaz ayları zaten sıcak olan havanın üzerine akünün de sıcak bir noktada bulunması, akünün deşarj olmasına dahi sebebiyet verebilir.

Bu yüzden bagaj kısmında bulunan akü bu etkenlerden uzak kalmış olur. Buna ek olarak, akü bagajda ağırlık dağıtımı açısından da olumlu etki edeceğinden aracın daha dengeli olmasına yardımcı olmaktadır.

Peki bu kadar faydalı bir şeyi neden her marka yapmıyor? Diğer tasarım gereksinimleri ve akünün uzakta bulunması ekstra bir iş yükü ve maliyet ulaştıracağından her otomıbil üreticisi marka bu sistemi kullanmamaktadır. Akünün bagajda bulunması bu kadar pozitif yön bulundururken hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Bu makaleyi paylaş
Söz Sizde!
10