BMW Araçlarda Filtre Bakımının Önemi

Yakıt filtreleri araç performansı açısından önemli bir yere sahiptir. Enjeksiyon sisteminin fonksiyonunun ve en iyi performansla çalışmasının anahtarıdır. Filtre, yakıt içerisinde bulunan kirletici unsurlara karşı da enjeksiyon sistemini koruma altına alır. Yakıt filtreleri özellikleri dolayısıyla enjeksiyon sistemlerinin doğru biçimde çalışmasını ve korunmasını sağlar. Bu da değişim aralıklarının daha uzun sürelere yayılmasına katkıda bulunur.

Kabin filtresi ise klima sistemini korumak amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Klimadaki nemlenme sonucu ortaya çıkan mantar ve bakterinin yaydığı kötü koku ve partiküller insan sağlığını olumsuz etkiler. Bu filtrenin görevi de bunu engellemek ve süzmektir. Araca dışarıdan giren toz, kötü koku, polen, egzoz gazı ve alerjenleri süzerek içeriye gelen havanın kalitesini artırır.

Araç bakımında kullanılan kabin filtrelerinin çok ince olan azot ositleri, ozon ve metan gibi zararlı gazları da süzebilmesi için, aktif karbonlu filtre malzemelerinin kullanılması gerekir. Bu şekilde pis koku ve partiküllerin insanlar için bir tehdit oluşturmasının önüne geçilmiş olur. Araçları daha kaliteli kılmak amacıyla kullanılan daha pek çok filtre bulunmaktadır. Bunlardan bir diğeri de hava filtresidir.

Hava filtresi, benzinli ve dizel araçlar için çok önemlidir. Zira motordaki ateşleme sistemi havaya ihtiyaç duyar ve bu havadaki toz ya da göz görülmeyen kimi partiküllerin temizlenmesi gerekir. Hava filtreleri bu görevi üstlenirken maksimum filtre kararlılığı da sağlamaktadır. Tıkanmayı ve hareket süresine bağlı performans azalışını önleyen özel kabartma kağıdı kullanılmaktadır.

Hava filtresinin bozulması durumunda aracın performansında önemli bir düşüş gözlenecektir. Aracın çekiş gücü zayıfladığından motor zorlanmaya başlar ve bu şekilde bir süre hareket edilmesi durumunda motor arızası kendini gösterir. Ayrıca aracın yakıt düzeni de bozulur ve fazla yakıt tüketilir.

Yağ filtresi ise içten yanmalı motorlar için mühimdir. Bu araçlarda yağlamanın iyi olması motor yağının temiz kalması için filtre kullanılır. Süzme işlemi ile birlikte çok küçük toz, metal aşınması sonucu rastlanan partiküller ve kurum kalıntıları atılmış olur. Bu süzme işleminde kullanılan filtreler, dayanıklı, yüksek kalite ve kapasitedeki reçineli kağıtlardan imal edilir. Böylece motor içi aşınmada azalma, daha az yakıt tüketimi ve düşük emisyon sağlanmış olur.

Bu makaleyi paylaş
Söz Sizde!
20

Leave a Reply