BMW Gizli Özellik Açmak Garantiyi Bozar mı?

Gizli özellikler otomobilimizi daha kullanışlı hale getiren, kullanıldıkça araç sahibine keyif veren artı özelliklerdir. Her ne kadar adına “gizli özellikler” diye bir genelleme yapılsa da bunlar gerçekten gizli mi? Yoksa otomotiv üreticileri bu özellikleri bilerek mi açmıyor?

Özellikler neden kapalı, açtırsam garanti bozulur mu?

Gizli özelliğin sayısı o kadar fazla ki. Bunları tek tek sıralamak yerine olayın mantığını ele almayı daha doğru buluyoruz. Şöyle düşünün, siz bir imalatçısınız. Diyelim ki telefon üretiyorsunuz. Telefonunuzda çok daha fazla özellik sunma imkânınız varken siz bunları kullanmıyorsunuz ve 10 TL ‘ye satabileceğiniz bir cihazı 3 TL’ye satıyorsunuz. Böyle bir şeyi yapar mısınız, sizce mantıklı mı? Tabi ki hiç birimiz yapmayız. 

BMW dâhil bütün otomotiv üreticileri özellikleri “araçla uyumlu olmadığı” için kapatırlar. Bakın çok özet bir cümle, nedir bu uyum? Bütün otomotiv firmaları otomobil üretirken ana parçalarını aracın donanımına göre montajlamaz, tek yerden sipariş geldiği için baz modellere de full modellere de aynı parçayı takmak zorunda kalır ve baz modelin taşımayan özelliklerini ekrandan gizler. Çünkü bağlantısı olduğu diğer parçalar aracın donanımımda mevcut değildir. 

Bir örnekle bunu pekiştirecek olursak, en yaygın kullanılan Spor şanzıman kodlanması üzerinden yola çıkalım. Daha hızlı vites geçişi ve çok daha yüksek devir çevirmesine yardımcı olan bir özellik. Kodlarla açılması mümkün. Fakat sadece şanzımana bu direktifi vermek bizim istediğimiz performans için yeterli mi?  110 beygirlik bir motorun ürettiği gücü şanzımana aktarıp ondan performans isteyen bir motorun özelliğini, 90 beygir güç üreten bir motorun şanzımanının kodunuaçarak ondan isteyemezsiniz. Bu motorun yüksek devirde çalışmasına ve uzun vadede ciddi zararlar vermesine neden olur. Hem de sizin almak istediğiniz performansı tam olarak alamamanıza neden olacaktır.Otomotiv üreticileri de şanzımanı değiştirmek yerine özellik gizleyerek motora uyumlu hale getirir.

Konuyu genel anlamda özetleyecek olursak gizli özellik açmak garantiyi bozmaz. Yukarıda bahsettiğimiz olsumsuz taraflar ise aracın beymine yapılan performans ile ilgili chip ayarları ile ilgili olabilir. Eğer o da profesyonel kişiler tarafından yapılmamış ise. Fakat etki eden yerlere. Örneğin bir cam krikonuz bozulursa yazılımla buna bir şey yaptıramayacağınız için garantiden işlem yaptırtabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Söz Sizde!
10