BMW Sıfırlama Başarısız Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

Çok rağbet gören ve sevilen araba markaları arasında olan Bmw, dahi iyi bir sürüş deneyimi ve kontrolü için çeşitli tedbirler almıştır. Gösterge çeşitliliği bunlardan biri olup bir problemi ya da gerçekleşmesi olası bir sorunu önceden haber vermektedir. Gereken önlemi almak için gösterge panelini tanımak ve işaretlerin anlamlarını bilmek önem arz eder.

Araçta ayrıca servis uyarılarını sıfırlamak için de hız göstergesinin alt kısımında siyah küçük bir buton bulunmaktadır. Bu tuş sayesinde servis uyarılarının sıfırlanması sağlanır. Örneğin, yağ uyarısı veren bir aracın yağı değiştirildikten sonra tuşa dokunarak yağ sayacını sıfırlamak mümkündür. Aynı şekilde fren balataları ayarları düzeltildikten sonra da sıfırlama işlemi yapmak lazımdır. Araç bakımının ardından bu sıfırlama daha sağlıklı olur.

Araç sıfırlaması yapmak oldukça kolay olup bazı adımları izlemek yeterlidir. İlk olarak araç anahtar takılıp elektirik verilir ancak çalıştırılmaz. Ardından hız göstergesinin altında bulunan kırmızı ok işreti ile gösterilen tuşa basılı tutup 5-6 saniye bekleyin. Ekrana ünlem işareti gelmesi normaldir, aldırmadan basılı tutmayı sürdürün.

Basılı tutmayı ekrana servis işaretleri geldikten sonra bırakın. Bu aşamadan sonra aynı tuşla işlem yapmaya devam edilecek ancak bu noktada hızlı davranmakta yarar vardır. Aksi takdirde ekran kaybolabilir. Sonraki adım için tuşa basın ve sıfırlamak istediğiniz servis işareti karşınıza gelene dek basıp çekme işine devam edin. Sıfırlanması istenen işaret gelin aynı tuşa reset yazısı gelene kadar basılı tutun. Bu yazı geldikten sonra tuş bırakılıp tekrar basılır ve işlem tamamlanır.

Bazı durumlarda bu basit işlem yapılamayabilir. Sıfırlama işlemi denendiği zaman sıfırlama başarısız hatası alınabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. İlk olarak sıfırlama prosedürünün doğru uygulandığına emin olun. Yol bilgisayarının doğru olup olmadığına bakın. Doğru değilse düzeltin. Zira akü bağlı olmadığında yol bilgisayar saati bağlantının koptuğu anda durabilmektedir.

Bir diğer husus da fren servis sekmesinin sıfırlanması sadece fren aşınma sensörü doğru bir biçimde çalıştığı zamanlarda yapılabilmektedir. Ayrıca her servis sekmesi sıfırlamaya dahil sayılmaktadır. Ekstra servis gerekip gerekmediğine için sayaç sayesinde karar verilir.

Bu makaleyi paylaş
Söz Sizde!
10

Leave a Reply