BMW Şimşek Etkili Xenon Muayeneden Geçer mi?

Geçmişimizde üretilen BMW otomobillerin yeri gönlümüzde her zaman ayrı. Her ne kadar üretimi yapılalı uzun yıllar geçse de şu dönemde bile popülerliğini halen koruyor. Görünen o ki uzun sürede korumaya devam edecek. Otomobil severler her ne kadar araçlarını severek kullansalar bile günüm teknolojilerinden faydalanıp, araçlarını güncellemek istiyorlar. Hal böyle iken de ihtiyaçlara yönelik araştırmalar başlıyor. Bu güncellemelerin en popüleri de xenon farlar.

Neden şimşek etkili xenon ampul takılıyor?

Artan teknolojik koşullar eşliğinde gün geçmiyor ki yeni bir şey çıkmasın. Bazı yenilikler artık ihtiyaç dışında zorunluluk haline geldi. Eski model araçlarda kullanılan far ampullerinin yerini şimdilerde Xenon gibi, Led farlar gibi görüş açışınızı arttıran, daha aydınlık bir yolda seyretmenizi sağlayan tiplere bıraktı. Anlayacağınız eskilerin H7, H4 ampul tipleri günümüzde çok tercih edilmiyor. Yeni tip farların kattığı görüş açısı avantajı dışında estetik bir duruşu olması da onu cezbeden diğer tarafı.

Aracımda bir sorun olur mu, muayeneden geçebilir miyim?

Öncelikle şunu aktarım ki almış olduğunuz ürünü olması gerektiği gibi montajlarsanız aracınızda hiçbir sorun olmayacaktır. Montajlama aşamasında yapılacak bir hata, tesisata zarar verebilir. Hatta orada ki küçük bir su girişinden su girerek, tesisatınızın soketinde oksitlenmelere neden olabilir. Bu nedenle montaj yaptırırken bilinir, güvenilir, kurumsal firmaları tercih etmeye özen gösterin. Montajı düzgü yaptırıp kullanılmaya başladıktan sonra da akıllara ister istemez “muayene de her hangi bir sorun yaşar mıyım” sorusu geliyor.

Tuvtürk’ün muayene esnasında yaptığı kontrollerin en başında aracınızda yanan bir arıza lambasının varlığını kontrol etmektir. Eğer aktif yanan bir lamba varsa içeriği önemsenmeksizin ağır kusur olarak adlandırılır. Xenonfarların ilk çıkanlarında bulunan far beyni nedeni arızalambasını yaktığı için muayeneden sorun olduğundan söktürüp girmek zorunda kalıyorlardı. Şimdilerde kullanılan şimşek etkili xenonlar da hiçbir sorun olmuyor. Aracınızda arıza lambası yakmaz. Bu nedenle de otomobilinizde farklı bir sorun yoksa muayeneden rahat bir şekilde geçebilirsiniz.  

Özetle, yeni nesil şimşek etkili xenonlar sayesinde hem görüntü kalitesini arttırıp yola daha hâkim olabilir, hem de muayenede bir sorun yaşamadan aracınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Söz Sizde!
00